بد نیست در ابتدا حقایقی درباره‌ی ایده را با هم مرور کنیم:

ایده‌ها آنقدرها هم خاص نیستند!

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در هر روز بین پنجاه‌هزار تا هفتادهزار فکر به ذهن هر کس می‌رسد. اگر بخش کوچکی از این فکرها ایده‌های به‌درد بخور باشند روزانه تعداد زیادی ایده در سطح جهان تولید می‌شود. بنابراین ایده‌ها آنقدرها هم خاص و کمیاب نیستند بنابراین ممکن است ایده‌ای که به ذهن شما رسیده در همان لحظه به ذهن افراد دیگری نیز رسیده باشد تا جاییکه برخی از اکتشافات مهم تاریخی در یک زمان توسط چند نفر کشف شده مانند اکسیژن!

ایده‌ها به تنهایی ارزشی ندارند

اگر در روز تعداد زیادی #ایده به ذهن افراد می‌رسد خب پس چرا ما اثری از اینهمه ایده در زندگی خود نمی‌بینیم؟ چرا مخترعان و ثروتمندانی که از راه ایده‌های ناب خود معروف شده‌اند انقدر کم هستند؟ پاسخ اصلی این سوالات این است: ایده‌ها به تنهایی ارزشی ندارند. اگر شما امکانات لازم برای اجرای ایده‌ی خود را نداشته باشید و آن را تا ابد در ذهن خود نگه‌دارید هیچ ارزشی برای هیچ‌کسی ایجاد نخواهد شد. بنابراین امکانات و فرایندهای اجرای یک ایده از خود ایده بسیار مهم‌تر هستند. آیا تابه‌حال شنیده‌اید که یک ایده به تنهایی میلیون‌ها تومان خرید و فروش شود؟ معمولا این شرکت‌ها(ایده‌های اجرایی شده) هستند که خرید و فروش می‌شوند.

ایده‌های هر کس از کس دیگری دزدیده شده است

نمی‌توان بر اثر مشابهت گفت که ایده‌ای از روی ایده‌ی دیگری کپی شده است. ایده‌ها تکمیل کننده‌ی ایده‌ی شما هستند. شما خود نیز ایده‌ی خود را بر اساس مشابهت با اختراعات و محصولات(ایده‌های اجرایی شده) موجود آن را توصیف می‌کنید. بد نیست در این رابطه این ویدئو از تد را ببینید.

ایده‌ها آمده‌اند زندگی انسان‌ها را بهتر کنند

زندگی امروز ما مرهون تلاش‌هایی است که پیشینیان ما برای به ثمر نشاندن ایده‌هایشان داشته‌اند. همه‌ی وسایل و امکاناتی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم روزی ایده‌هایی بوده‌اند که توسط افرادی اجرا شده‌اند. اساسا ایده‌ها آمده‌اند تا زندگی انسان‌ها را راحت‌تر کنند و به میزانی که ارزش برای مخاطبانشان ایجاد می‌کنند مجریشان و ایده‌دهنده‌شان را ثروتمند و مشهور خواهند ساخت. ایده‌ای که در ذهن کسی به زندگی خود ادامه می‌دهد به اندازه‌ای که ارزشی برای کسی ایجاد نکند صاحب خود را نیز بی‌بهره خواهد گذاشت.

اگر هنوز قانع نشده‌اید، بد نیست در این رابطه مطلب «چرا از شما می‌خواهم که ایده‌هایم را بدزدید» که در تد منتشر شده است را بخوانید و به این موضوع از زاویه‌ای دیگر نگاه کنید.

برچسب‌ها