پازلی‌ها

?داستان یک #استارتاپ غیر تهرانی!
مزایا و معایب کارآفرینی در خارج از پایتخت

    تیم پازلی نتیجه سه سال فعالیت داوطلبانه در زمینه رویدادهای #کارآفرینی در شهرستان بیرجند است. آن‌ها توانستند به اکوسیستم کارآفرینی بیرجند پروبال بدهند تا فضای مناسبی برای کسب وکار و گروه های فعال ایجاد شود. پس از مدتی پازلی را با یکی از شتاب‌دهنده‌ها در تهران شروع کردند و با یک سال و نیم فعالیت در تهران، ارتباط‌هایی را که می‌خواستند به دست آوردند و از تجربیات افراد خبره استفاده کرده‌اند. اما زمانی که حس کرده‌اند به اندازه کافی تجربه لازم را به‌دست آورده‌اند و کسب‌وکارشان نیز به وضعیت پایدارتری رسیده است، حضور در تهران برایشان مزایای کمتری داشت. اکنون ۶ ماه است فعالیت خود را در بیرجند از سر گرفته‌اند.

شهرهای دانشجوپذیر

جامعه پرانرژی

در شهرهای کوچک، نیروی کار بسیار زیاد و امکانات برای فعالیت نیروی کار کمابیش مناسب است. هزینه‌ها بسیار پایین است که برای کسب‌وکارهای نوپا کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. مدت‌زمان بیشتری را می‌توانند در شهرستان‌ها فعالیت کنند تا کارشان به جایی برسد که از لحاظ مالی بتواند جوابگو باشد. در شهرهایی مثل بیرجند که هر سال ۲۰-۳۰ هزار دانشجو پذیرش و فارغ التحصیل می‌شوند، یک نیروی فعال پرانرژی وجود دارد که فقط کافی است به آن جهت داده شود.

فرصت یا تهدید

مهاجرت از تهران؛
حضور در تهران باعث می‌شود فرصت‌های زیادی پیش بیاید و نمی‌توان از این مساله چشم‌پوشی کرد. انتقال به شهرستان و خارج شدن از تهران باعث می‌شود گاهی حضور در آن فضاهای استارتاپی و همکاری کمرنگ‌تر شود و همکاری‌های خاص در مدت طولانی‌تر و با تأخیر بیشتر انجام شود. با این حال برای پی‌گیری و ادامه دادن همکاری‌ها، مخصوصاً در دنیای #IT، لازم نیست که حتماً در تهران فعالیت کرد. در شهرستان می‌توانیم تمرکز بیشتری روی کار داشته باشیم و سرعت‌مان نیز بیشتر است. کسب‌وکارهای نو نیاز دارند برای شروع حداقل چند ماهی در تهران فعالیت کنند و شبکه خودشان را بسازند. یکی از مهم‌ترین مزایای تهران این است که در آن‌جا می‌توانند از دیدگاه، تجربه و راهنمایی بسیاری از افراد باتجربه و بزرگ استفاده کنند؛ همچنین می‌توانند دوستان خوبی پیدا کنند و همکاری‌های مشترکی با هم داشته باشند.